Aperol nebo Bitterol

Bitterol, nebo Aperol

Né, jako vůbec nepiju hodně. Ale když máte večer klid, rajčata jsou zalitý a Vichřice řádí v koupelně, něco se do ruky hodí. Něco dobrýho a veselýho.

Třeba Prosecco se Italům povedlo a k nám na zahradu (a mě do ruky), je jak dělaný. A aby pití vína s dírkama nebylo stereotypní, použiju občas kapku Aperolu. Jenže problém! Aperol došel a v celým okolí nikdo nemá. Jen v Lidlu prodávají Bitterol. Co to je? Je to fejk? Nebo je to stejný? Jaký je rozdíl Aperol Bitterol? Trošku jsem popátral.

Srovnání:

Srovnání Aperol vs. Bitterol

Původ: Aperol i Bitterol jsou shodně vyráběny přímo v Itálii. Původ tedy totožný.

Vzhled: Aperol je oranžovočervený, Bitterol je o trošku více do oranžova. Rozdílu si všimnete hlavně, pokud lahve stojí vedle sebe. U samostatně stojících lahví je rozdíl v barvě na pohled nerozeznatelný.

Objem: obě značky se prodávají v lahvi o objemu 0,7 litru. Velikost tedy stejná.

Vůně: na „očuch“ jsou obě varianty stejné.

Chuť: hořká, lehce bylino – pomerančová. Chuť obou mi přijde stejná. Drobný chuťový rozdíl tam cítit je, ale ne ve smyslu, že jedna chuť je horší než druhá. Základ chuti na jazyku je rovnocenný a chutnají stejně. Ten drobný rozdíl se projeví při polknutí, kdy v puse zůstane příjemná hořkost. Hořkost Aperolu je mírně jiná, než hořkost Bitterolu. Rozdíl je zhruba takový, jako mezi cirkulárkou a toaletním papírem.
Troufám si tvrdit, že běžný piják nemá šanci poznat, co mu číšník na baru naleje. Pokud neuvidí lahev, tak nebude schopen poznat, jestli pije Aperol, nebo Bitterol. Pokud si ale Bitterol, nebo Aperol namícháte a přidáte Prosecco, vsadím sousedčinu červenou zimní bundu z Číny, že ani profík nepozná, jestli pije A, nebo B, protože výsledná chuť závisí především na kvalitě použitého Prosecca.

Objem alkoholu: Aperol má 11 % alkoholu, Bitterol má alkoholu 15 %.

Cena: Aperol se aktuálně maloobchodně prodává nejčastěji v rozmezí 330 – 450 Kč. Ve slevových akcích bývá cena okolo 280 Kč. Biterol se prakticky nedá koupit jinde, než v Lidlu. Lidl ho prodává běžně za cenu 149 Kč, v akci pak za 99,90 Kč.

 

Závěr: Jsem vlastně rád, že nám Aperol došel a mohl jsem tak porovnávat. Moje volba je jasná 🙂 Počítejte se mnou – oboje je italský přímo od Taliánů, stejně velká lahev, téměř totožná barva, chuť, i vůně. Cena pak korunuje volbu, když za jednu butelku Aperolu můžu mít tři Bitteroly z Lídlu. A vyšší objem alkoholu v Bitterolu už beru jako bonus navíc 🙂

Takže oranžovým bublinkám „Nazdáár!“

 

P.S.: jo a ten rozdíl, mezi cirkulárkou a toaleťákem není žádnej. Stačí chvilka nepozornosti a prsty jsou v pr…

 

8 komentářů u „Aperol nebo Bitterol

 1. dAF

  V recenzi není zmíněno, že Aperol má na konci láhve „nalévátko“, Bitterol ho nemá.

  TĚŠÍNSKÝ SPRITZ :
  VINNOU SKLENIČKU NAPLŇTE LEDEM
  ZKOMBINUJTE ŠAMPAŇSKÉ A BITTEROL VE STEJNÉM POMĚRU
  PŘIDEJTE TROCHU PERLIVÉ MINERÁLKY MATTONI POMERANČ NEBO MATTONI GRAPEFRUIT
  OZDOBTE PLÁTKEM POMERANČE

 2. Qvído

  Pointa pobavila 🙂 Díky za srovnání, beru v Lídlu. Biterol a bublinky jsou lepší, než kdejaký ochucený ovocný pivo. A vyjde to líp, než s aperolem.

  1. Vzdejto.CZ Autor příspěvku

   Jsem rád, postup silně doporučuju! Vichřice je sice dcera, ale v poho, „paseku a zábavu“ dělá stejnou jako žena 😀
   Díky za reakci! 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *