Ogrilovaná lidská hlava

Vlasy rostou každýmu.

A každej si je musí nechat občas ostříhat. Vlastně znám jednoho, kterej si je nestříhal několik let a jen je umejval. Ale ten bude výjimka. My ostatní si musíme vlasy stříhat. Těch, kteří to zvládnou sami, moc nebude. „Autostřih“ (jako že sám sebe, ne v autě 🙂 ) zřejmě většina zkusila, ale nevěřím tomu, že to někdo udělal opakovaně.

Mluvím z vlastní zkušenosti. Kdysi dávno jsem si chtěl strojkem na vlasy sám zkrátit pár přečuhujících vlasů na vršku hlavy. Jakmile jsem strojek před zrcadlem zapnul a lehce přiložil nad vlasy, tak se ta svině mašinka normálně přicucla k hlavě. Nevím, jaká síla na to zapůsobila. Šlo o obyčejnej strojek z elektra. Instinktivně jsem trhnul zpátky. Nó zpátky… chtěl jsem vyvolat pohyb zpátky. To znamená směrem od hlavy pryč. Ale místo toho to nabralo směr po hlavě pryč.

Výsledkem byla vyholená skoba. Při pohledu z vrchu jsem dával světu najevo, že jsem No.1. Vlasová jizva ve tvaru jedničky doslova svítila.

Tak jako nikdo nestrčí prsty do zásuvky dvakrát, tak ani já jsem se od ty doby nezkoušel sám znovu ostříhat. Samostřih jsem vzdal. Poučen bolestivým ponížením, začal jsem chodit k pánský holičce. Pokaždý k jedny a ty samý. Byla to taková #OneWomanShow. Jedna kadeřnice, jedna místnost. Všechno dobrý do doby, než otěhotněla. Místo ní přišla jiná, mladší.

První návštěva u ty mladší byla zvláštní. Znal jsem to prostředí i nářadí. Evidentně nahradila jen kolegyni, přičemž všechno uvnitř kadeřnictví zůstalo stejný. Dokonce i štětka k ometání vlasů z oblečení byla na stejným místě. Jen tam bylo, pravda, míň světla. Několik zářivek nesvítilo. Asi šetří když začíná, napadlo mě. Takže když mě stříhala a zavřel jsem oči, měl jsem pocit důvěrně známýho zážitku.

Už při objednávání mě to mělo napadnout. Pokud jsem se u ty starý objednával, vždycky to bylo na dlouhý lokte s termínem. Čekací doba přes týden. V případě tyhle nový mladý to bylo stylem:

„Dobrý den, chci se prosím objednat.“
„A jak chcete?“
„Na příští týden.“
„Jak chcete? Hned v pondělí?“
„Klidně. V kolik?“
„Jak chcete…“
„Né, já se ptám, v kolik mám přijít?“
„No v kolik chcete. Jsem tu od sedmi.“

Jak to budeme stříhat,

zeptala se mě opatrně, zatímco mě sedícího omotávala (tím samým, jak jinak), pláštěm kolem krku. „No žádný experimenty, dodržet střih a jen zkrátit,“ odpovídám bezelstně. To šero mě mělo varovat. Stříhala nůžkama přes hřeben a okraje účesu zarovnávala strojkem. Ani to netahalo. Když dostříhala, ometla mě štětkou (tou samou), zaplatil jsem a odešel.

Jednou z věcí, který mě fakt serou, jsou vlasy na zádech pod trikem. Proto se mi nechtělo jít rovnou do práce. Čekalo by mě totiž nekonečný taktický plánování tras v budově. Musel bych volit trasy kolem co nejvíce dveří tak, abych si o ně mohl v případě nutnosti poškrábat záda. A než před kolegy představovat pohyby podobný psímu sáňkování, odešel jsem se raději domu vysprchovat. Když jsem se doma po omytí hlavy podíval za světla na výsledek, vypadlo ze mě jen přisprostlý… a kurva.

Na každý straně pod ušima jsem měl vyholenou dopravní značku A 32a. Copak jsem jednokolejka, abych byl ocejchovanej takovým křížem, jakej se dává před železniční přejezd? Ta ženská musela bejt mimo. Vypadalo to, jako by mi Pohlreich oboustranně ogriloval hlavu. Takovou mřížku jsem už na stejku viděl. Na hlavě ne.

Tahle atrapa kadeřnice, při zarovnávání proužku vlasů vedle uší, takzvaný kotlety, použila stříhací strojek. Nejdřív zarovnala šikmo přední část a pak mašinku naklonila opačně a zarovnala zadní část. Protože se neholím úplně na hladko, tak mi v místě, kde vlasy přecházej do vousů, vyholila kříž. Na obou stranách hlavy. Až na kůži. O zubech po celý lebce od jejích nůžek se ani zmiňovat nebudu. Došlo mi, proč měla pološero v kanclu a proč nebyl problém se objednat na jakýkoli termín.

Jestli byla čerstvě vyšlá z učňáku, nebo to byla oběť nějakýho rekvalifikačního kurzu mi je vlastně jedno. Přežil jsem.

Jen moc doufám, že mi taková podobná odbornice nebude třeba v nemocnici odebírat krev. Že jsem si smůlu na amatéry tímto vybral.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *